Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Noc s Andersenom

Kde bolo tam bolo, za siedmymi horami a za siedmymi dolinami, v dedinke Chrenovec-Brusno sa jeden obyčajný piatkový večer zmenil na krásny rozprávkový. 12. apríla 2019 sa konala v našej obecnej  knižnici obľúbená Noc s Andersenom.  

Tento rok s najlepšími rozprávkovými pastiermi zo salaša Maťkom,  Kubkom a ovečkami. Samozrejme nezabudli sme ani na uja Andersena a pripomenuli sme si aj jeho rozprávky. Slovensko je krásna krajina a náš folklór a tradície sú nezameniteľné. A preto je dôležité, aby boli zachované pre ďalšie generácie.  V  knižnici sme privítali vzácneho hosťa. Teta Nelka Hoffmannová prišla deťom porozprávať ako ľudia žili, pracovali a zabávali sa  v časoch dávno minulých, keď ešte naše prastaré mamy boli mladé djovčence a neexistovali žiadne mobily a počítače.  Teta Nelka, ktorá dlhé roky vystupovala vo folklórnej skupine Hájiček prišla oblečená v typickom kroji a so sebou priniesla rôzne košele, čepce, zásterky  a vysvetlila, čo ktorý druh oblečenia znamená. Deti si jednotlivé časti aj vyskúšali a mali sme malú módnu krojovú prehliadku. A keďže sa blížila Veľká noc, tak sme sa porozprávali aj o zvykoch a obyčajoch, ktoré sa viažu k týmto pekným sviatkom jari. S tetou Nelkou sme sa rozlúčili silným objatím a naše dobrodružstvo pokračovalo ďalej.

 To nám už z knižky mávali naši dvaja huncúti Maťko a Kubko. Ej veru driemkali si oni na lúke a rozprávkové ovečky sa im rozpŕchli. A tak pred knižnicou nastala veľká hľadačka. Deti boli šikovné a behom chvíľky všetky ovečky našli. Takto pekne napašmané, ako sa u nás nárečovo zvykne hovoriť sa s plným nasadením vybrali hľadať rozprávkový poklad.  Indície a splnené úlohy otvorili cestu k pokladu a deti rýchlo našli truhličku so zlatými grošmi,  diamantmi a nechýbalo ani sladké prekvapenie.  Po návrate do knižnice nás čakal košík vlny od ovečiek. Dievčatá sa zmenili na pletany a na prstoch začali pliesť  šál. Bol tu aj jeden beťár polepetko, ktorému sa veľmi nechcelo, ale nakoniec sme uplietli hádam najdlhší šál, ktorý meral približne 50 metrov. Možno vznikol aj nový rekord. Po práci bolo treba naplniť brušká a tak sme si napiekli sladké wafle so šľahačkou. Dobrô to veru bolo a deťom sladká maškrta chutila. Večer ešte zďaleka nekončil, prečítali sme si rozprávku o ružovej ovečke a v hlavolamovom kvíze deti odpovedali na zaujímavé otázky. Za každú odpoveď bola pripravená pekná cena. V  tvorivej dielničke sme si vytvorili peknú ovečku.

Zvony na kostolnej veži odbili dvanástu hodinu, ale u nás bolo stále veselo. Tancovalo sa, spievalo a nechýbali ani šľahačkové preteky, niektorí boli zafúľaní aj za ušami.  Nechýbal ani strašidelný príbeh o mátohe z čierneho lesa. Keď už všetko vyzeralo nádejne a zdalo sa, že naše ovečky zaspia, zrazu sa na stene objavil pavúk - čierny pavúčik, ktorý zabezpečil toľko rozruchu a piskotu,  ako keby nás navštívila tá najväčšia Godzila. Keď sa tmavé steny knižnice čarovným tlačítkom  zmenili na hviezdnu oblohu a nastalo to správne nočné ticho, tak aj všetky ovečky konečne zaspali a snívali svoj rozprávkový sen. Ráno sa očká otvárali síce ťažko, ale všetci to zvládli. Rozdali sme si poklad a deti si domov odniesli veľa pekných zážitkov. Tak ako sa na správnu rozprávku patrí aj naša rozprávková ovečková noc mala šťastný koniec.


 


Úvodná stránka