Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Stavanie mája 2019

S májom, ktorý sa pokladá za najkrajší mesiac v roku a mesiac lásky sa spájajú v tradičnej kultúre slovenského ľudu mnohé pôvabné zvyky.  V minulosti sa v máji menila silueta slovenských dedín, keď spomedzi striech domov vyčnievali vysoké máje, ktoré mládenci stavali svojim milým. V súčasnosti sa tradícia zachovala aspoň symbolicky, keď sa stavia jeden máj pre celú dedinu, ktorý symbolizuje zdravie pre všetky dievčatá a ženy obce.

U nás tomu nie je inak. V predvečer 1. mája  - 30. apríla sme sa stretli pred obecným úradom, aby sme si uctili túto peknú tradíciu. Silní chlapi, naši junáci – hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru za spevu folklórnej skupiny Hájiček postavili vyzdobený  máj, ktorý našu obec bude celý mesiac ochraňovať. Pre návštevníkov bolo pripravené  chutné pohostenie, domáce sladké koláčiky a tradičná slovenská pochúťka chlieb s masťou a cibuľou. Aj napriek chladnejšiemu počasiu bola nálada výborná a my sme prežili  pekný predprvomájový podvečer.

Autor článku: Silvia Švecová


 


Úvodná stránka