Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kaplnka Panny Márie v Chrenovci na Pustom

Názov stavby: Kaplnka Panny Márie v Chrenovci na Pustom

Druh stavby: Božia muka

Poloha stavby: miestna komunikácia, po ktorej kedysi chodili obyvatelia obcí
                        Lipník, Veľká Čausa, Malá Čausa do farského rímskokat.
                        kostola sv. Michala Archanjela
                        č.p. 300/3, k.ú. Chrenovec

Majiteľ stavby: vlastník parcely: Združenie bývalých urbárnikov obce
                       Chrenovec, pozemkové spoločenstvo

História stavby:
   Kaplnka Panny Márie bola postavená v roku 1896 na okraji obce. V roku 1955 sa rozrástla výstavba obce až za časť Pusté a samotná kaplnka začala chátrať. V roku 1976 bola prevedená generálna oprava. Iniciátorom a sponzorom opravy bol Jozef Pekár s manželkou Máriou. Drevená soška Panny Márie z roku 1896 bola zreštaurovaná pánom Jánom Trgiňom z Brusna. Vnútorná časť bola obložená mozaikou, zabezpečená železnými dvierkami na zámok. Vonkajšok kaplnky bol okožovaný, strecha prekrytá a vybudovalo sa tiež nové oplotenie. Všetky murárske práce previedol pán Jozef Lenhart, za pomoci veriacich z Chrenovca. Dňa 12.9.1976 na slávne meno Panny Márie, za účasti veriacich, pán farár Ján Mráz kaplnku vysvätil. V noci zo 16. na 17.4.1993 bola vzácna socha Panny Márie neznámym páchateľom odcudzená a kaplnka poškodená. Bohužiaľ tento „skvost“ mohol byť následne už len nahradený sochou Panny Márie zo sádry. Socha bola z kostola prenesená do kaplnky, kde za prítomnosti veriacich ju vysvätil pán farár Pavol Zemko dňa 15.8.1993 na sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Rodina pána Jozefa Pekára (III. generácia) sa dodnes obetavo stará o túto pamiatku, ktorá je spojená s menom významného slovenského kňaza, národovca a vynálezcu Jozefa Murgaša.

Zaujímavosti:
   Koncom 19. storočia (1895-1896) pôsobil na chrenovskej fare rímskokatolícky kňaz Jozef Murgaš. V miestnej kaplánke sa popri svojej pastoračnej práci zaoberal pokusmi s bezdrôtovou telegrafiou. Pre zlé národnostné a sociálne podmienky na Slovensku a v snahe uskutočniť svoj sen, sa Jozef Murgaš rozhodol v roku 1896 odísť do Ameriky. V Chrenovci teda strávil posledné roky na Slovensku. Odišiel skromne a potichu. Na počesť jeho šťastného odchodu a priateľstva rodina Pekárová dala postaviť kaplnku. Okolo nej bolo vysadených 5 líp, ktoré sú tam dodnes. Kaplnka bola na okraji akousi vstupnou bránou do dediny. Obyvatelia sa tu občerstvili chládkom a modlitbou cestou do poľa alebo cestou z ťažkej roľníckej roboty.


 


Úvodná stránka