Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pieskové gule

PIESKOVÉ GULE
 

    Pieskové gule nazývané aj kamenné alebo brusnianske sú jedinečné pieskovcové guľovité útvary z lomu ležiaceho priamo nad miestnym cintorínom v časti obce Brusno. 

    Pieskové gule, nachádzajúce sa v lomovej stene a voľne ležiace na prístupovej ceste, vznikli bez zásahu človeka. Patria k regresným sedimentom málo spevnených piesčito-štrkovitých usadenín, ktoré zvetrávaním nadobudli tvar guľovitých a elipsovitých konkrécií s priemerom od 10 až do 200 centimetrov. Usadeniny sú dokladom ústupu mora z územia horného Ponitria počas starších treťohôr (asi pred 40 miliónmi rokov).

    Tieto gule zaujali aj mladú študentku Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Prievidzi Luciu Zemanovičovú a boli hlavnou témou jej práce „Stredoškolská odborná činnosť“ („SOČ“). S touto prácou zvíťazila na okresnom kole „SOČ“, postúpila do krajského a nakoniec aj celoslovenského kola.
    Tento úspech ju motivoval a spolu s Obecným úradom Chrenovec-Brusno a dobrovoľníkmi z MOTOKROSKLUBU z Chrenovca-Brusna Lucia vypracovala projekt Nadácie Orange „Šanca pre Váš región“ – Vybudovanie náučného chodníka k pieskovým guliam s dôrazom na zachovanie tejto jedinečnej prírodnej pamiatky, zviditeľnenie obce a regiónu a zvýšenie cestovného ruchu.

    Projekt Nadácie Orange bol úspešný a na vybudovanie náučného chodníka bola schválená dotácia vo výške 2.890 Eur.

 


 

NÁUČNÝ CHODNÍK K PIESKOVÝM (KAMENNÝM) GULIAM

 

    Vážení návštevníci,
vítame vás na náučnom chodníku k pieskovým guliam v obci Chrenovec-Brusno.

    Obec Chrenovec-Brusno leží vo východnej časti Hornonitrianskej kotliny, medzi mestami Prievidzou a Handlovou, patrí do okresu Prievidza v Trenčianskom kraji. Obec má rozlohu 1 232 ha, počet obyvateľov je 1375. Pôvodne dve samostatné obce sa zlúčili v roku 1960. Najprv sa Brusno stalo miestnou časťou Chrenovca a v roku 1993 vznikli dve rovnoprávne časti obce so spoločným názvom Chrenovec-Brusno.

    Navštívite miesta, ktoré boli pôvodne morským dnom, dôkazom čoho sú nálezy zubu žraloka rodu Charodon zo starších treťohôr, kostry sleďovitých rýb, šupiny z rýb, ulity, lastúry a samozrejme zvláštnych prírodných úkazov – pieskových gúľ.
Náučný chodník má dĺžku približne 1500 metrov a prevýšenie je asi 60 metrov. Nájdete tu pieskové útvary rôznych tvarov – gule, elipsoidy, hríby a iné, ako pozostatok po ťažbe piesku, ktorá odhalila tieto nezvyčajné prírodné úkazy. Na trase chodníka je vybudovaných niekoľko oddychových zón s ohniskami, kde môžete stráviť príjemné chvíle uprostred prírody.

    Asi 400 metrov smerom na Handlovú si môžete pozrieť Stĺp s plastikou Immaculaty s pravdepodobnou dobou výstavby v roku 1741 a s rekonštrukciou ukončenou v roku 2011. Zaujímavosťou je, že pri rekonštrukcii samotnej pieskovcovej sochy na stĺpe bolo chemickými rozbormi zistené veľmi podobné zloženie pieskovca ako majú gule v tejto lokalite.

    Tento projekt sa uskutočnil vďaka grantovému programu Šanca pre váš región Nadácie Orange.

    Na samotnej realizácii sa spolupodieľali študenti a profesori Strednej odbornej školy obchodu a služieb J. Kalinčiaka v Prievidzi, členovia MOTOKROSKLUB o.z., Chrenovec-Brusno, pracovníci obecného úradu Chrenovec–Brusno a ďalší dobrovoľníci z obce Chrenovec–Brusno.

Vážení návštevníci, prajeme vám príjemný zážitok z návštevy tohto náučného chodníka.

 

Mapa náučného chodníka

Vysvetlivky k mape


 


Úvodná stránka