Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Advent

Zima je obdobie, počas ktorého sa tešíme na najkrajšie sviatky v roku - Vianoce. Predvianočné obdobie sa začína štyri týždne dopredu – adventom. Advent pochádza z latinského slova „adventus“ čo znamená príchod alebo očakávanie príchodu malého Ježiška. Advent symbolizuje adventný veniec so štyrmi sviecami, ktoré predstavujú nádej, mier, priateľstvo a lásku. Adventný veniec má tvar kruhu, ktorý predstavuje kolobeh života a sviečky by sa mali zapaľovať v smere hodinových ručičiek.

 

História adventného venca siaha až do roku 1838. Pastor Johann Henrich Wichern sa v tom období rozhodol pre opustené deti zo sirotinca „Drsného domu“ z Hamburgu, ktoré boli pod jeho opaterou na základe ich neustálych otázok o počte dní do Vianoc, vyrobiť drevený veniec s 24 sviečkami. 19 sviečok bolo tenších a predstavovali všedné dni a 4 hrubšie symbolizovali štyri adventné nedele.

Postupne sa zvyk adventného venca rozšíril do celého sveta. Aj v našej obci stojí pred obecným úradom veľký adventný veniec, ktorý páter Matej posvätil a tak  v prvú adventnú nedeľu 28. 11. 2016 aj u nás horelo prvé svetielko nádeje. 

 


 

Advent 2016

Adventný veniec

Adventný veniec
Autor: Silvia Švecová

Príprava Adventného venca

Príprava Adventného venca
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Posvätenie Adventného venca

Posvätenie Adventného venca
Autor: Ing. Tibor Čičmanec


 
 

 


Úvodná stránka