Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Beh a vatra Zvrchovanosti 15.07.2017

Slovensko si 17. júla 2017 pripomína 25. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR. Slovenská národná rada ju schválila v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vyhlásila ňou zvrchovanosť Slovenskej republiky. Deklaráciou o zvrchovanosti prejavil slovenský národ prvýkrát záujem žiť v samostatnej krajine, čo sa pretavilo do ústavy prijatej 1. septembra 1992 a do vzniku samostatného štátu 1. januára 1993.

Obec Chrenovec-Brusno v spolupráci s DHZ Chrenovec-Brusno a Základnou školou Gašpara Drozda s MŠ Chrenovec-Brusno usporiadala v sobotu 15.07.2017 tradičné a obľúbené podujatie Vatra Zvrchovanosti (21. ročník) a Beh zvrchovanosti (18. ročník). Akcia sa konala v obecnom parku pred základnou školou. Pre deti bol pripravený kolotoč, skákací hrad a sladká cukrová vata. Nechýbali ani stánky s perníčkami, občerstvením aj jedlom.

Beh zvrchovanosti má medzi športovými priaznivcami výborný ohlas a tak sa o 18. hod. na štart postavilo rekordných 78 bežcov, z toho 63 mužov a 15 žien. Súťažilo sa v siedmych hlavných kategóriách: muži A (18-39 r.), muži B (40-49 r.), muži C (50-59 r.), muži D (60-69 r.), muži E (70 a viac r.) a ženy A (18-49 r.) a ženy B (50 a viac r.) Prvenstvo po minulom roku si opäť nenechal ujsť Tomáš Benko z klubu Achilles Handlová a trať dlhú 8350 m zvládol časom 29:16. Okrem víťazstva vo svojej kategórii získal aj pohár absolútneho víťaza. Zo žien dobehla do cieľa prvá Veronika Zrastáková z ŠKŠ OS Nitra, časom 31:21. Najstarším účastníkom behu bol 82 ročný Dezider Ferenczy, ktorý trať zvládol za 1 hodinu a 25 minút. Za svoj výkon si zaslúži veľký obdiv. Farby obce Chrenovec-Brusno hájilo tento rok 8 mužov a 2 ženy.  Ako prvý dobehol a pohár pre najlepšieho bežca z obce si  vybojoval len 16 ročný Martin Benko. Zo žien to bola Petra Lenhartová a taktiež získala pohár pre najlepšiu bežkyňu obce. Do cieľa dobehlo 76 bežcov, dvaja pretekári museli kvôli zdravotným ťažkostiam odstúpiť.  A ako sa stalo už peknou tradíciou po vzore veľkých bežcov aj   deti  sa tešili  na svoj malý beh. Tento rok  súťažilo 31  pretekárov  v dvoch kategóriách:  mladší  žiaci  do 10 rokov a starší žiaci  do 15 rokov. Po behu nasledovalo vyhlásenie výsledkov. Malí víťazi  detského behu si  hrdo  na  stupňoch  víťazov  prevzali medaily a ceny. Ceny venovali súkromné jasle Perinkovo a deťom ich odovzdala riaditeľka jasličiek Mgr. Júlia Kozáková. Medaily a ceny dospelým víťazom odovzdal starosta obce Ing. Tibor Čičmanec.

Po slávnostnom príhovore starostu obce nasledovalo za zvuku trombít FsK Hájiček zapálenie vatry, ktorého sa ujali pán starosta Ing. Tibor Čičmanec, operný spevák Ivan Ožvát, víťaz behu Tomáš Benko a Tibor Trgiňa. Následne sa o pekný kultúrny zážitok  postaral sólista opery SND Ivan Ožvát, ktorý sa predstavil s pásmom známych slovenských šlágrov. Pre všetkých občanov bola ešte pripravená tradičná slovenská pochúťka chlieb s masťou a cibuľou. A potom sa už tanečný parket zaplnil a do tanca aj na počúvanie zneli známe hity o ktoré sa postarala hudba MISTRAL a zábava trvala do neskorých nočných hodín.

Silvia Švecová

Výsledky

Muži A, Muži B, Muži C, Muži D, Muži E

Ženy A, Ženy B

Detské kategórie


 
Beh a vatra zvrchovanosti

Beh a vatra zvrchovanosti
Autor: Martina Krištofová

Beh a vatra zvrchovanosti

Beh a vatra zvrchovanosti
Autor: Martina Krištofová

Beh a vatra zvrchovanosti

Beh a vatra zvrchovanosti
Autor: Martina Krištofová


 
 

 
Položky 1-3 z 45


Úvodná stránka