Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kríž pod lipou

Názov stavby: Kríž pod lipou

Druh stavby: Kríž

Poloha stavby: pozemok vo vlastníctve obce
                        č.p. 134/1, k.ú. Chrenovec

Majiteľ stavby: vlastník pozemku: Obec Chrenovec-Brusno

História stavby:
   Predpokladá sa, že tento kríž bol postavený na krížnych cestách (na Potoky, ku Kostolu a na Pažitnú). Dátum vzniku nie je známy, iba to, že po prvej svetovej bol kríž už veľmi schátralý. Nový kríž na tomto mieste dal postaviť Ján Podolec (Pavčekeje) ako poďakovanie za šťastný návrat z vojny a odvtedy sa hovorilo: „Ideme sa modliť k Pavčekeje krížu“. Ďalší nový kríž zhotovil Štefan Floriš (majster Hudikeje). Po rokoch chátrania sa aj tento kríž v druhej polovici 20. storočia zlomil. Bratia Štefan a Anton Uhrínoví kríž zrenovovali a dali mu dnešnú podobu.

Zaujímavosti:
   Drevené kríže samozrejme podliehajú vplyvom počasia a rokom a preto je potrebné venovať im patričnú pozornosť. Vždy, keď tento kríž chátral, našli sa dobrodinci, ktorí ho renovovali. Od roku 2001 na sviatok Božieho tela je jeden oltárik pri tomto kríži. Občania aj v súčasnosti kríž udržiavajú a v roku 2002 boli ku krížu pristavené betónové schody.


 


Úvodná stránka