Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kríže

Názov stavby: Kríž

Druh stavby: Kríž

Poloha stavby: dvor p. Rudolfa Madaja
                        č.p. 237, k.ú. Brusno

Majiteľ stavby: vlastník pozemku: Rudolf Madaj

História stavby:
   Históriu tohto kríža si už ani najstarší obyvatelia obce dobre nepamätajú. Dnešní obyvatelia Brusna spomínajú, že tento kríž je už na treťom mieste tohto okolia. Bol postavený najskôr pri dome Pavla Trgiňu (horára), potom na protiľahlom obecnom „pľaci“ a teraz je postavený v záhrade domu pána R. Madaja. Pravdepodobne bolo v dávnych časoch toto miesto pre kríž preto, lebo tu bol koniec obývanej časti dediny.

Zaujímavosti:
   Pôvodne bol na tomto kríži Pán Ježiš len jednoducho vystrihnutý z plechu, ale aj tak si tento kríž naši predkovia uctievali a to tým, že sa chodili k nemu každú nedeľu poobede modliť litánie. Zub času zanechal stopy na tomto kríži už v rokoch, keď bola ružencová matka pani Mária Kozárová. Táto obetavá ženička sa rozhodla o zhotovenie nového „obrazu“ Pána Ježiša a dala ho zhotoviť u známeho kamenára. Je to súčasná podoba ukrižovaného Ježiša. Pred niekoľkými rokmi bola soška Ježiša opravená a obnovená pánom Jánom Trgiňom a drevené súčasti opravoval pán Vincent Trgiňa.

 


 

Názov stavby: Kríž

Druh stavby: Kríž

Poloha stavby: križovatka miestnych komunikácií
                        č.p. 128, k.ú. Brusno

Majiteľ stavby: vlastník pozemku: Obec Chrenovec-Brusno

História stavby:
   Kríž bol pravdepodobne postavený na rozhraní obcí Brusna a Jalovca. V tom čase bola obec obývaná len po tento kríž. Bol obnovovaný našimi predkami. Ešte teraz si pamätníci pamätajú posledné obnovy. Uskutočňoval ich v štyridsiatych rokoch minulého storočia pán František Gregor (sváko Franc) a súčasnú podobu krížu dodal v roku 1959 pán Vrchovský Ondrej. V tom období bola prirobená aj železná ohrádka okolo tohto kríža.

Zaujímavosti:
   Pri takýchto krížoch (na konci dediny) sa zväčša lúčili medzi sebou tí, čo odchádzali do ďalekých krajín, či už za prácou alebo na vojenčinu a tiež do vojen.


 


Úvodná stránka