Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Dožinky 12.08.2017

Žatva bývala v minulosti najdôležitejším obdobím hospodárskeho roka. Veď na poli z malého zrniečka vyrastie klások, symbol života, z ktorého vzniká boží dar, chlieb. Ukončenie žatvy a mlatby sa už oddávna spájalo s dožinkovou oslavou.

Aj v Chrenovci-Brusne bola úroda dobrá a tak sa v sobotu 12. augusta 2017 v dome pána hospodára Jána Pekára „Halajkeje“ konala dožinková oslava spojená s poslednou mlatbou. Na dvore u „Halajkov“ bolo všetko pripravené a na stoloch rozvoniavali domáce koláče a nechýbalo ani vínko, veď pri mlatbe sa dosť práši, tak treba hrdlá orosiť.  FsK Hájiček zanôtila pekné dožinkové piesne a naprázdno neobišiel ani pán starosta, ktorý vyfasoval parádnu vyšívanú košeľu. Pán Pekár, ako pekne spomenula jeho dcéra Vierka, už od chlapčenských čias tvrdo pracoval a pomáhal pri hospodárskych prácach. Neskôr si už do svojho hospodárstva zadovážil mláťačku, ktorá bola vyrobená v roku 1947. A práve vďaka tomuto dnes už vzácnemu historickému kúsku sme sa preniesli do rokov dávno minulých a mohli sme vidieť ako sa mlátilo obilie kedysi. Práca išla mlatcom pekne od ruky a na záver bol gazdovi aj gazdinej odovzdaný dožinkový veniec ako symbol vďaky za všetky dary zeme. Gazdovi sa zvyklo želať, aby bol toľko rokov zdravý koľko je v tomto venci trávy, aby mal toľko pekných dietkov, koľko je vo venci kvietkov a toľko meričiek koľko je vo venci zrničiek. Dožinkový veniec sa vešal na hradby v kuchyni hospodára, kde mal vydržať do štedrého dňa. Dožinkové oslavy potom pokračovali tancom, spevom a veselou zábavou.

Rodine pána Pekára, ktorá zorganizovala dožinkové oslavy v spolupráci s obcou patrí poďakovanie pána starostu, za to, že zachováva tieto pekné tradície pre ďalšie generácie.

Silvia Švecová


 
Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec


 
 
Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec

Dožinky

Dožinky
Autor: Ing. Tibor Čičmanec


 
 

 
Položky 1-6 z 22


Úvodná stránka