Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Marec mesiac knihy

            „Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“

V marci si viac ako inokedy pripomíname význam knižnej kultúry. Už tradične sa mesiac marec spája nielen s príchodom jari, ale je aj mesiacom knihy. Keď siahneme do histórie, tento mesiac sa viaže k zberateľovi a potulnému predavačovi Matejovi Hrebendovi, ktorý sa narodil aj zomrel v marci. Šíril osvetu a vzdelanosť, pretože nadovšetko miloval knihy. Marec ako mesiac knihy oslavujeme na jeho počesť od roku 1955. Aj obecná knižnica Chrenovec-Brusno tento mesiac otvorila čarovné dvere do sveta fantázie a rozprávok a privítala v  kráľovstve kníh tých najdôležitejších návštevníkov, naše deti, pretože práve tým najmenším je dôležité ukázať krásu kníh a čítania a formovať v nich pozitívny vzťah ku knižnej kultúre.

Ako prví 7. marca navštívili knižnicu druháci so svojimi pani učiteľkami. Druháčikovia sú veľmi šikovní a neboli v knižnici po prvý krát, knižnicu navštevujú pravidelne a sú s knižkami veľkí kamaráti. Všetci už majú svoje čitateľské preukazy a knihy si s radosťou požičiavajú. Poznajú pravidlá knižnice a je radosť pozerať ako domov odchádzajú s knižkou v rukách a v tento deň aj so sladkou odmenou a s vlastnoručne vyrobeným farebným slniečkom.

13. marec bol opäť dôležitý deň na ktorý sa tešili všetci obyvatelia knižnice, rozprávkové postavičky, knižničný škriatok aj teta knihovníčka.  Ráno knižnicu navštívili najmenší drobčekovia z jasličiek. V očkách bolo vidieť veľkú zvedavosť ale aj radosť, veď po prvý krát prišli na miesto, kde je tak veľa kníh. Detičky boli veľmi šikovné, knižky si so záujmom prezerali, listovali v nich  a zvedavo sa pýtali čo je v knižkách napísané. Je vidno, že v budúcnosti budú s písmenkami aj knihami veľkí kamaráti. Pre detičky boli pripravené ešte tvorivé aktivity so zajkom, ktorý stratil chvostík aj ušká. Jasličkári zajkovi pomohli a ich šikovné rúčky vytvorili smutnému zajkovi krásnych farebných veselých kamarátov. Za odmenu si pochutnali na farebných zajačikovských  mufinkách.

Návštevný deň sa však ešte neskončil a po jasličkároch prišla ďalšia milá návšteva usmiati predškoláci z materskej školy. Deti pozorne počúvali a boli oboznámené s prevádzkou aj poslaním knižnice. Spoločne sme si prečítali rozprávku Ariel malá morská víla a predškoláci si potom so záujmom prezerali detské knihy, veď na budúci rok už budú z nich vedieť čítať.  Deti si so sebou odniesli pekný zážitok a omaľovanku sovičky a sladkú maškrtu.

15. marca patrila knižnica štvrtákom, ktorí sa taktiež zoznámili s pravidlami požičiavania kníh a v knižnici si prečítali povesť Dunajská kráľovná.

22. marca prišlo do knižnice 25 zvedavých prváčikov. Privítala ich princezná Abecedka z písmenkového kráľovstva.  Pripravená bola totiž veľká slávnosť - pasovačka prvákov za čitateľov knižnice. Aby to však  nebolo také jednoduché deti museli plniť rôzne písmenkové úlohy.  Prváci majú múdre hlavičky a všetko hravo zvládli a tak nastala slávnostná chvíľa. Stačilo už len prejsť cez čarovnú knižnú bránu a princezná Abecedka každého prváka pasovala do stavu čitateľského. A aká by to bola oslava bez torty a maškrtenia.  Ani u nás nechýbala veľká sladká sova z ktorej neostala ani omrvinka. A aby tých sovičiek nebolo málo, deti dostali sovičkový odznak a keďže každý správny čitateľ musí mať záložku do knihy tak aj sovičkovú záložku na vlastné dotvorenie.

Na záver mesiaca kníh  30. marca ešte knižnicu stihli navštíviť tretiaci, ktorí sa tiež kamarátia s knihami. Najviac sa im páčili encyklopédie a viacerí sa do knižnice zapísali a domov si požičali peknú knižku.


 


Úvodná stránka