Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Návšteva vojenskej leteckej základne Sliač

Návšteva vojenskej leteckej základne Sliač

Zamestnanci samosprávy handlovskej doliny a členovia Združenia handlovskej doliny navštívili dňa 17. júna 2014 leteckú základňu Zmiešaného krídla Otta Smika Sliač. Túto zaujímavú exkurziu zabezpečil starosta obce Chrenovec-Brusno Ing. Tibor Čičmanec, podplukovník vo výslužbe, ktorý ako profesionálny vojak pôsobil na Sliači mnohé roky. Po privítaní veliteľom plukovníkom Vladimírom Lisým nasledovala zaujímavá prednáška. Pán veliteľ oboznámil hostí s históriou a poslaním základne, kde jej hlavnou úlohou je zabezpečovať nepretržitú ochranu a obranu nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenskej republiky v rámci vzdušného priestoru Aliancie (NATINAMDS - NATO Integrated Air and Missiles Defence System). Priehliadka ďalej pokračovala návštevou simulátorového centra, hasičskej zbrojnice a priestorov hangáru, kde šikovní vojenskí technici opravujú a udržujú lietadlá. Možnosť sadnúť si do kabíny lietadla MIG 29 a vidieť naživo takýto veľký stroj bolo zážitkom aj pre dospelého človeka.  

O dva dni neskôr 19. júna 2014 leteckú základňu navštívili žiaci ZŠ s MŠ v Chrenovci-Brusne a členovia streleckého krúžku. Aj pre deti bol pripravený bohatý a zaujímavý program. Kynológia si pripravili ukážku výcviku psov a potom nasledovala návšteva Stanice biologickej ochrany letiska, kde na deti čakali lovecké psy a sokoly. Deti získali nové informácie nielen o sokoloch, ale aj o úlohách, ktoré plnia vo vzdušnom priestore letiska. Neskôr zvieratá vystriedala letecká technika a deti sa v lietadlách mohli odfotiť ako správni piloti. Asi najväčšiu radosť mali z penovej šou a sprchy z hasičskej Tatry, ktorú si pripravili profesionáli Vojenskej hasičskej jednotky. Zo základne deti odchádzali síce poriadne mokré ale vysmiate a s množstvom pekných zážitkov a s poznaním, že letisko je ako hodinový strojček, všetko do seba zapadá a funguje a pracujú tu naozaj odborníci na ktorých môže byť Slovensko hrdé.

Návšteva vojenskej leteckej základne SliačCelá fotogaléria sa nachádza na obecnom úrade 


 


Úvodná stránka