Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Noc s Andersenom 23.03.2018

Aj tento rok sa naša knižnica stala súčasťou veľkej andersenovskej rodiny. Ako sa hovorí opakovanie je matka múdrosti a je dobré si pripomenúť, že noc s Andersenom  je krásne medzinárodné podujatie  zamerané na podporu a rozvoj čítania, pomenované podľa najznámejšieho svetového rozprávkara, dánskeho spisovateľa  H. CH. Andersena.
Tento rok nocovalo 23. marca 2018 v knižniciach celého sveta približne 95 000 nocľažníkov a medzi nimi aj našich 21 malých andersenovníkov. U nás už siedmykrát prežívali deti v knižnici noc plnú zábavy, tvorenia a smiechu.

Naše dobrodružstvo sa začalo o 18. hodine v priestoroch obecnej knižnice. Tento rok bola naša noc medová a sladká. Prileteli k nám dve rozprávkové včielky Meduška  s Medulienkou a knižnica sa zmenila na úľ  s usilovnými včielkami, no našlo sa aj zopár trúdikov. Na úvod sme si porozprávali o tom, aké sú včielky užitočné a aké dôležité je ich chrániť. Deti sa dozvedeli ako včielky v úli žijú, aké majú rozdelenie, ako zbierajú peľ a ako vzniká medík. Samozrejme nechýbala ani sladká medová ochutnávka. Okrem medu však včielky produkujú aj iné dôležité suroviny. Zapálili sme si voňavé sviečky z včelieho vosku, ovoňali medovú kozmetiku a deti ochutnali aj zázračné sladké zrnká včelieho peľu, ktorým sa hovorí najdokonalejšia potrava sveta, keďže peľ obsahuje cez päťtisíc enzýmov a koenzýmov. Samozrejme nechýbala ani rozprávka o včielkach na základe ktorej deti vypracovali pracovný list s otázkami. Slnko nám už zapadlo a nad Chrenovec-Brusno sa zniesla tajomná tma a to bol ten správny čas vydať sa hľadať poklad. Zmenili sme sa na včielky prieskumníčky a vyzbrojení lucernami a svetielkami sme sa vybrali von. Meduška s Medulienkou nám pomáhali hľadať tú správnu cestu, deti vonku po okolí hľadali ukryté včielky, odpovedali na otázky a zatancovali si aj včelí osmičkový tanec.  Úlohy boli splnené, sršne nás našťastie nenapadli a tak nájsť poklad bola hračka. Po návrate do  knižnice bolo treba naplniť brušká a tak sa naše včielky zmenili na cukrárky. Ozdobovali sme sladké perníkové tortičky, tvorili včielky z marcipánu a včelie úliky. V tvorivej dielničke sme si vytvorili farebné včielky kamarátky. Čas rýchlo utekal, ale v našom úli bolo stále veselo. Prišla aj obľúbená mašinka, šľahačkové preteky a veru aj macarena sa tancovala. Ale predsa na veži kostola hodina dvanásta už dávno odbila, deti sa uložili do spacákov a na rad prišla trošku netradičná rozprávka na dobrú noc a to strašidelný príbeh o duchovi z čierneho lesa. Ale naše včielky boli odvážne a vôbec sa nebáli. Knižniční škriatkovia Knihuľko s Knihuľkou zaželali všetkým dobrú noc a sladké medové sny a aby sa našim včielkam krajšie zaspávalo, stačilo vysloviť čarovné slovíčko, stlačiť čarovné tlačítko a tmavá knižnica sa zmenila na rozsvietenú hviezdnu oblohu.

Ráno si deti prevzali medovo voňajúci balíček a medailu usilovnej včielky a postupne všetky povyletovali z knižničného úľa.  Domov si určite odniesli veľa pekných zážitkov. Tak ako sa na správnu rozprávku patrí aj naša medová noc mala šťastný sladký koniec.


 
Noc s Andersenom 2018

Noc s Andersenom 2018
Autor: Katarína Gatialová

Noc s Andersenom 2018

Noc s Andersenom 2018
Autor: Katarína Gatialová

Noc s Andersenom 2018

Noc s Andersenom 2018
Autor: Katarína Gatialová


 
 
Noc s Andersenom 2018

Noc s Andersenom 2018
Autor: Katarína Gatialová

Noc s Andersenom 2018

Noc s Andersenom 2018
Autor: Katarína Gatialová

Noc s Andersenom 2018

Noc s Andersenom 2018
Autor: Katarína Gatialová


 
 

 
Položky 1-6 z 30


Úvodná stránka