Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Noc s Andersenom v Chrenovci-Brusne

Noc s Andersenom je krásne podujatie, ktoré je oslavou detskej knihy a je venované veľkému svetovému rozprávkarovi Hansovi Christianovi Andersenovi. Každá kniha má svoju dušu ukrytú v príbehu medzi písmenkami, stačí ju len otvoriť a začať snívať. A práve v dnešnej modernej dobe sú knihy stále nenahraditeľné a výchova detí k čítaniu je jedným z najdôležitejších poslaní knižníc na celom svete. Každé dieťa predsa  potrebuje rozprávky,  potrebuje sa ponoriť do ríše fantázie a zažiť tajomné dobrodružstvo. A knižnica je to správne miesto, kde sa ukrýva najviac rozprávkových príbehov a postavičiek.

Tento rok sa konal 15. jubilejný ročník rozprávkovej noci, do ktorého sa zapojilo takmer 90 000 detí z celého sveta. Aj 36 detí z knižnice v Chrenovci-Brusne sa stalo v piatok 27. marca 2015 súčasťou tejto veľkej „andersenovskej“ rodiny a strávili tak po 4 krát nezabudnuteľnú noc v knižnici.

Čakal nás zaujímavý program, na ktorý sa malí spáči veľmi tešili. Aby nám nebolo smutno, tak deti svojim vytrvalým krikom privolali nášho kamaráta škriatka Čokoknižka. Na úvod sme všetci zložili slávnostný andersenovský sľub a  keďže to bol významný večer, pripili si sme si detským šampanským. Prečítali sme si peknú rozprávku od uja Andersena a v tvorivej dielničke sme si vytvorili chlpaté veľkonočné kuriatko z vlny.  Čokoknižko nám predstavil svoju kamarátku Gerdu a poprosil deti o pomoc. Tento rok našu knižnicu obsadila snehová kráľovna a hrozilo, že ju premení na ľadové kráľovstvo. Nielen že ukradla náš sladký poklad, ale stále mala vo svojej moci aj Gerdinho kamaráta Kaya. Preto bolo dôležité, aby deti prejavili svoju súdržnosť, ukázali silu priateľstva a lásky a tak dokázali rozmraziť aj to najchladnejšie srdce. Každý dostal na ochranu pred mrazivou kráľovnou čarovné háčkované srdiečko a mohli sme sa vydať zachrániť knižnicu. Na ceste za snehovou kráľovnou deti plnili úlohy - skladali z papierových puzzlí slovo VEČNOSŤ a svojim dychom a teplými rukami rozmrazovali ľadové srdiečka.  Dôležitou úlohou, do ktorej sa zapojil každý, bola srdiečková štafeta. Deti si museli len pomocou štipca podávať symbolické malé červené Kayove srdce a popritom dávať pozor aby nespadlo. Našťastie sa to podarilo.  Cesta nás ďalej zaviedla do snehového zámku, kde deti odpovedali na otázky snehovej kráľovnej. Všetky úlohy splnili a na radosť všetkých Kayovi vypadla z oka črepina a veru aj v oku snehovej kráľovnej sa tiež niečo zarosilo. Hurááá knižnica bola oslobodená a poklad zachránený. Zábava sa mohla začať. Nasledovala diskotéka, ďalšie zábavné hry, hádanky a rozplietanie jazýčkov v jazykolamoch.  Aj popletené dobroty z Čokoknižkovej kuchyne nechýbali. Pripravené boli piškótky s horčicou a kečupom alebo saláma s lekvárom a škoricou. Zvedavosť však bola veľká a tak skoro každý okoštoval takúto netradičnú chuťovku i keď bolo na to treba veľa odvahy. Čas neúprosne utekal a pomaly sa blížila polnoc, tajomná hodina duchov a na rad prišla veľká skúška odvahy. Tmavá chodba sa zaplnila mátohami a strašidlami, ktoré sa už tešili na svoje úlovky. Bolo to veru piskotu, veď keď na vás vyskočí biela mátoha, tak to nie je žiadna sranda. Naozaj veľká úloha pre malé detské dušičky, ale zvládli to všetci statočne. Večer plný zážitkov utekal rýchlo a pomaličky prišiel čas zababušiť sa do spacákov, pritúliť sa k plyšákovi a spolu s kamarátmi snívať svoj rozprávkový sen.

V sobotu ráno nás ešte čakalo odovzdávanie medailí a sladkého pokladu a potom už deti domov odchádzali  určite s množstvom zážitkov. Tak, ako sa na správnu rozprávku patrí, aj naša rozprávková noc mala šťastný koniec. Už sa všetci tešíme na budúci rok. 

 

Moje poďakovanie patrí pani Paulk a pani Luptovskej za sponzorksý príspevok na nákup cien pre deti. A Katke Gatialovej a Anke Ficelovej za pomoc pri dozore.


 
deti vytvorili krásne kuriatka

deti vytvorili krásne kuriatka
Autor: Silvia Švecová

diskotéka

diskotéka
Autor: Silvia Švecová

Hurá našli sme poklad

Hurá našli sme poklad
Autor: Silvia Švecová


 
 

 
Položky 1-3 z 16


Úvodná stránka