Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

STAVANIE MÁJA - 30.04.2014

STAVANIE MÁJA - 30.04.2014

Prišiel máj, najkrajší a najvoňavejší mesiac v roku, ktorý sa odpradávna považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň je symbolom sily a dobrého rastu. 

     História stavania májov siaha až do antiky. Staroveké národy dávali pred 1. májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. prvá zmienka o májoch pochádza ešte z roku 1255 z Nemecka. V meste Achen na 1. mája, Turíce a sviatok svätého Jána stavali obyvatelia máje pred domami bohatých mešťanov a to bol už len krok k tomu, aby sa tradícia rozvinula na stavanie stromčekov pred domom obdivovaného dievčaťa. Od 15. storočia bolo postavenie mája znakom vážneho záujmu o dievča. Táto pekná tradícia sa rozvinula aj u nás, hlavne na vidieku. V predvečer prvého mája sa združovali mladí muži, ktorí sa v krojoch a s muzikou vydávajú po obci za mladými dievčatami - najmä za svojimi milými, ktoré sú súce na vydaj. Máj sa však mohos stať aj predmetom spoločenskej kritiky. Ak bol niekto v dedine neprijateľný, postavili mu pred domom vyschnutý strom , tzv. suchár.

     Dnes sa máje stavajú najmä spoločné - na námestiach dedín či miest. Spoločný máj tak symbolizuje zdravie pre všetky dievčatá a ženy obce a oslavuje zdravie a vitalitu nositeliek života.

     U nás tomu nie je inak. V predvečer 1. mája - 30. apríla sme sa stretli pred obecným úradom, aby sme si uctili túto peknú tradíciu. Nechýbalo dobré počasie, pohostenie a dobrá nálada. Tejto úlohy sa po prvý krát zhostili správni chlapi a to švárni junáci - naši mladí hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru. Za spevu a tanca folklórnej skupiny Hájiček postavili vyzdobený máj, ktorý nás a našu obec bude celý mesiac ochraňovať. 

      V sobotu 3. mája 2014 májové oslavy pokračovali a  v Urbárskom dome v Brusne sa konala májová veselica. Do tanca a na počúvanie hrala Loštická veselka. O pohostenie sa postarali členky výboru Jednoty dôchodcov.

STAVANIE MÁJA - 30.04.2014Celá fotogaléria sa nachádza na obecnom úradce


 


Úvodná stránka